21 marca 1980 urodził się Ronaldinho

21 marca 2020 | Aktualizacja: 17 października 2022 r.
Kartka z kalendarzaŹródło: kalendarz rawpixel z Freepik

40 urodziny obchodzi dziś Ronaldinho czyli Ronaldo de Assis Moreira- brazylijski pomocnik (napastnik) . Najlepszy piłkarz świata FIFA 2004 i 2005, zdobywca Ligi Mistrzów 2006 z Barceloną i mistrz świata 2002 urodził się w Porto Alegre.

Ronaldinho rozpoczął swoją karierę zawodową w swoim rodzinnym klubie Grêmio w 1998 roku kiedy to dołączył do starszego brata, Roberto. W latach 1998-2001 Ronaldinho strzelił 21 bramek ligowych dla Grêmio po czym został kupiony za ponad 5 milionów euro przez Paris-St. Germain. W Paryżu spędził dwa sezony które były udane dla niego. Był krytykowany przez trenera Luisa Fernándeza za większe skupianie się na życiu społecznym niż na piłce.

Będąc zawodnikiem PSG pojechał na Mundial do Korei i Japonii w 2002. W meczu ćwierćfinałowym Brazylia-Anglia który zakończył się wygraną Brazylijczyków 2-1 Ronaldinho strzelił drugą bramkę w 50 minucie a 7 minut później otrzymał czerwoną kartkę.

Latem 2003 przeniósł się do Bracelony gdzie spędził swoje najlepsze lata w karierze, poza wspomnianym tryumfem w Lidze Mistrzów zdobył mistrzostwo Hiszpanii 2005 i 2006 oraz 2 Superpuchary Hiszpanii, oraz zdobywał nagrody indywidualne.

W latach 2008-2011 był zawodnikiem Milanu, a następnie grał w brazylijskich klubach- Flamengo, Atlético Mineiro, Querétaro i Fluminense.

Z Brazylią wygrał jeszcze Copa America 1999 i został królem strzelców turnieju, Puchar Konfederacji 2005 a z reprezentacją olimpijską brązowy medal olimpijski 2008. Z Atlético Mineiro wygrał Copa Libertadores 2013 a na Klubowych Mistrzostwach Świata w tym samym roku został najlepszym strzelcem.