21 mecz z Niemcami

15 czerwca 2016 | Aktualizacja: 15 czerwca 2016 r.
W drugim pojedynku na Euro 2016 Polska zagra z Niemcami. Spotkanie rozpocznie się o 21:00 na Stade de France w pod paryskim Saint-Denis.Będzie to 21 mecz w historii obu reprezentacji, które walczyły ze sobą min. w eliminacjach do trwających Mistrzostw Europy. Dotychczas Biało-Czerwoni wygrali raz, 6 razy zremisowali i ponieśli 13 porażek, bramki: 34-12 dla Niemców. Już 3-krotnie rywalizowaliśmy z Niemcami kiedy to trenerem naszej kadry jest Adam Nawałka.Ogółem będzie to 799 mecz reprezentacji Polski w historii (oficjalne mecze uznawane przez PZPN), 8 w mistrzostwach Europy, 23 we czwartek, 106 w czerwcu, 27 pod wodzą Adama Nawałki.polska niecmy bilansDo pierwszego pojedynku z naszymi zachodnimi sąsiadami doszło 3 grudnia 1933 roku w Berlinie. Wygrała drużyna Otto Nerza 1-0 po golu Josefa Rasselnberga w 89 minucie. Polska zagrała w składzie: Spirydion Albański (Pogoń Lwów) , Henryk Martyna (Legia W-wa), Jerzy Bułanow -kapitan (Polonia W-wa), Jan Kotlarczyk (Wisła Kraków), Józef Kotlarczyk(Wisła Kraków), Aleksander Mysiak (Cracovia), Ewald Urban(Ruch Chorzów -Hajduki Wielkie),Michał Matyas (Pogoń Lwów), Józef Nawrot (Legia W-wa), Karol Pazurek (Garbarnia Kraków), Gerard Wodarz (Ruch Chorzów- Hajduki Wielkie).9 września 1934 w Warszawie ponownie lepsi okazali się piłkarze zza Odry i wygrali 5-2. Bramki dla Polski zdobyli Ernest Wilimowski 55 minuta i Karol Pazurek 77 minuta.15 września 1935 roku mecz pojedynek Polski z III Rzeszą odbył się w Breslau a więc we Wrocławiu który wówczas nie należał do Polski. Zwycięską bramkę dla rywali zdobył Edmund Conen w 34 minucie.W 1971 roku po raz pierwszy reprezentacja Polski zmierzyła się z reprezentacją RFN (Niemcy Zachodnie) o punkty. W eliminacjach do Mistrzostw Europy 1972 przegraliśmy 3-1 i zremisowaliśmy 0-0.Czterokrotnie graliśmy z Niemcami na wielkich turniejach. Na mundialu w RFN w 1974 roku, 3 lipca w meczu drugiej rundy we Frankfurcie wygrali gospodarze 1-0 po golu Gerda Müllera w 76 minucie wcześniej w 53 minucie Jan Tomaszewski obronił rzut karny. Dzięki wygranej RFN wygrała grupę i zagrała z Holandią w finale mundialu który wygrał, a Polska zmierzyła się z Brazylią w spotkaniu o 3 miejsce.Już na kolejnym mundialu cztery lata później ponownie naszej reprezentacji przyszło grać z RFN. W Bueno Aires 1 czerwca w spotkaniu otwarcia turnieju padł remis 0-0.Na Mistrzostwach Świata w 2006 roku zespół prowadzony wówczas przez Pawła Janasa przegrał w fazie grupowej z gospodarzami turnieju 1-0, w doliczonym czasie gry (90+1) Artura Boruca pokonał Oliver Neuville.Następnie los zmierzył reprezentacje Niemiec i Polski na Mistrzostwach Europy 2008 w Austrii i Szwajcarii. W meczu fazy grupowej wygrała drużyna Niemiec 2-0 a bramki zdobył urodzony w Gliwicach Lukas Podolski w 20 i w 72 minucie.Ostatni raz obie ekipy zagrały ze sobą 4 września 2015 roku, we Frankfurcie nad Menem wygrali gospodarze 3-1, bramki: Thomas Müller 12', Mario Götze 19',82'.Skład Polski z 4.09.2015: Łukasz Fabiański, Łukasz Piszczek (43' Paweł Olkowski), Łukasz Szukała, Kamil Glik, Maciej Rybus, Kamil Grosicki (83' Sławomir Peszko), Grzegorz Krychowiak, Tomasz Jodłowiec, Krzysztof Mączyński (63' Jakub Błaszczykowski), Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski.W czasie podziału Niemiec na część zachodnią-RFN i wschodnią- NRD latach 1945-1989 reprezentacja Polski rozegrała także 19 meczów z NRD. Bilans: 9 zwycięstw, 4 remisy, 6 porażek bramki: 26-27.