7 kwietnia 1919 założenie Francuskiej Federacji Piłkarskiej

francja fff

7 kwietnia 1919 założenie Francuskiej Federacji Piłkarskiej

7 kwietnie 1919 roku w wyniku transformacji Francuskiego Komitetu Interfederacyjnego CFI powstała Francuska Federacja Piłkarska – „Fédération Française de Football”.

Ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Francji, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem francuskiej piłki nożnej (jedenastoosobowej, halowej, plażowej), zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą.

Przed 1919 rokiem CFI rywalizowało z Unią Francuskich Towarzystw Sportowych- USFSA, z powodu ciągłej niezgodności ze sobą głównie w sprawie profesjonalizmu sportu.

Po klęsce na Igrzyskach Olimpijskich w 1908 roku w których Francja wystawiła dwie drużyny, jedna kontrolowana przez USFSA a druga przez FIFA. CFI orzekło że w następnych igrzyskach to FIFA będzie odpowiedzialna za drużynę na igrzyskach. Orzeczenie nie zostało przyjęte przez USFSA- jednego z założyciela komitetu olimpijskiego, co doprowadziło że w 1912 roku na olimpiadzie nie wystąpiła żadna drużyna francuska.

Sprzeczki doprowadziły do tego związania się USFSA z CFI. 7 kwietnie 1919 roku CFI przemieniła się w FFF- „Fédération Française de Football”. Pierwszym prezydentem został  Jules Rimet. Dwa lata później USFSA złączyło się z FFF.

Członkiem FIFA FFF jest od 1907 roku.

Federacja francuska była jednym z założycieli UEFA w 1954 roku.

Baner LINK4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *