93 lata od pierwszego meczu reprezentacji Polski

18 grudnia 2014 | Aktualizacja: 14 października 2022 r.
pierwszy mecz reprezentacji Polski w historii, 1921Źródło: pierwszy mecz reprezentacji Polski w historii, 1921 - wikipedia

Dzisiaj mija 93 lata od pierwszego meczu reprezentacji Polski w historii. 18 grudnia 1921 w Budapeszcie pierwszym historycznym rywalem Polaków byli Węgrzy. Spotkanie wygrali gospodarze 1-0 a bramkę zdobył Szabó Jenő w 18 minucie.
Polski Związek Piłki Nożnej powstał dwa lata wcześniej, zaś w 1920 zaingerowano rozgrywki ligowe. Do pierwszego międzypaństwowego meczu reprezentacji Polski miało dojść 3 lipca 1921 roku z Austrią, lecz ostatecznie do spotkania nie doszło z powodu braku odpowiedzi ze strony austriackiej. Magyar Labdarúgó Szövetség (MLS) czyli Węgierski Związek Piłki Nożnej zwrócił się z propozycją rozegrania meczu z Polską. Węgrzy zaproponowali datę w Święta Bożego Narodzenia, lecz PZPN zwrócił się z prośbą o rozegranie spotkania 23 października w zastępstwie meczu Austria-Węgry. MLS zostawił propozycję PZPN na wypadek gdyby rozmowy z innymi związkami nie doszły do skutku i tak 23.10 Węgrzy zagrali z Niemcami.
Decyzję o rozegraniu meczu z Polakami MLS odkładał do czasu występu mistrza Polski Cracovii w Budapeszcie w spotkaniu z Ferencváros Budapeszt i MTK Budapeszt.(tego samego roku Cracovia rozegrała u siebie również mecze z innymi węgierskimi klubami: Kispesti Budapeszt, Terézvárosi Budapesz, Újpesti Budapeszt, a trenerem Krakowian był Węgier Imre Pozsonyi)
10 października "Sport Hirlap" pisał: " Posiedzenie Rady międzynarodowej MLS (tj Rady, zajmującej się urządzaniem zawodów międzynarodowych) zajmowało się sprawą 23 października, w którym to dniu miały odbyć się niedoszłe do skutku zawody Austria-Węgry.
Między innymi przyszła także propozycja Polski. Nad tą propozycją przeszła Rada szybko do porządku dziennego, ponieważ sądzono, że polski sport nie stoi jeszcze tak wysoko, żeby z nim poważnie liczyć się można. Nazajutrz grała Cracovia z FTC, a dzień później z MTK. Te dwie gry zmieniły gruntowe mniemanie Rady o polskim sporcie; przekonano się bowiem, że Cracovia nie jest przeciwnikiem, którego by można było lekceważyć. Już w poniedziałek dnia 3 października Rada zatwierdziła match Polska-Węgry na 18 grudnia. W ten sposób Polacy jednym zachodem wzbudzili respekt Węgrów"
Prezes Cracovii Centnarowski jako przewodniczący PZPN został zaproszony na posiedzenie Rady MLS 1 października, gdy zaczęto obrady meczu Węgry-Polska, przedstawiciel klubu Ujpesti powiedział: "Jutro (w meczu z MTK) Polacy zdadzą egzamin, czy umieją grać" na co przedstawiciel klubu 33 FC dodał ironicznie: " Prawdopodobnie egzamin ten wypadnie tak źle, jak zła jest ich waluta". Po meczu z MTK nastawienie obu panów się zmieniło. Proszono dr. Cetnarowskiego, by koniecznie został w Budapeszcie i wziął udział w posiedzeniu Rady w poniedziałek na której jak go zapewniano mecz Węgry-Polska będzie zatwierdzony i od PZPN będzie zależeć przyjęcie terminu 18 grudnia.
Kilka dni później MLS przysłał pismo do PZPN w którym węgierski związek zatwierdza warunki meczu 18 grudnia i proponuje rewanż 14 maja 1922 roku w Krakowie.
18 grudnia 1921 Budapeszt -Hungária körúti stadion 14.00
Węgry - Polska
1-0
mecz towarzyski
widzów: 8000
Sędzia: Emil Grätz ( Czechosłowacja)

WęgryPolska
(BR) Károly Zsák 46'- (33 F.C.)(BR) Jan Loth (KS Polonia)
(OB) Gyula Mándi (MTK)(OB) Artur Marczewski (KS Polonia)
(OB) Károly Fogl (Újpesti)(OB) Ludwik Gintel (KS Cracovia)
(PO) Zoltán Blum (Ferencvárosi)(PO) Tadeusz Synowiec (k) (KS Cracovia)
(PO) Gábor Obitz (Ferencvárosi)(PO) Stanisław Cikowski (KS Cracovia)
(PO) Vilmos Kertész (k) (MTK)(PO) Zdzisław Styczeń (KS Cracovia)
(NA) Jenő Wiener (Ferencvárosi)(NA) Leon Sperling (KS Cracovia)
(NA) Imre Schlosser (MTK)(NA) Marian Einbacher (KS Warta()
(NA) Jenő Szabó gol 18'(NA) Józef Kałuża (KS Cracovia)
(NA) György Molnár (MTK)(NA) Wacław Kuchar LKS Pogoń Lwów
(NA) István Pluhár (B.E.A.C.)(NA) Stanisław Mielech (KS Cracovia)
  
rezerwowi:rezerwowi:
(BR) Ignác Amsel 46'+
(Békéscsabai Előre M.T.E)
(PO) Stefan Loth
 (NA)Mieczysław Batsch
Trener:Trener:
Gyula KissImre Pozsonyi (Węgry)*
  
 *drużynę przygotowywał również
Józef Szkolnikowski
który nie był obecny wówczas na meczu

polska węgry1921
Stoją od lewej: Pozsonyi, Kuchar, Szyc, Einbacher, Weyssenhoff, Sperling, S. Loth, Marczewski, J. Loth, Mielech, Cetnarowski, Babulski, Kałuża, Leser, GintelKlęczą od lewej: Styczeń, Cikowski, Synowiec.
Wykorzystano materiał: http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1921/numer025/imagepages/image8.htm