58 lat temu Benfica sięgnęła po Puchar Europy

31 maja 2019 | Aktualizacja: 14 października 2022 r.

31 maja 1961 roku Benfica wygrała swój pierwszy Puchar Europy, pokonując Barcelonę 3-2. Był to pierwszy finał dla obu zespołów i po raz pierwszy tryumfatorem został inny klub niż Real Madryt który zdominował te rozgrywki od początku ich istnienia czyli od sezonu 1955/1956.

Mecz rozegrano na Wankdorfstadion w Bernie w Szwajcarii. Najpierw na prowadzenie wyszła Barcelona po golu Sándora Kocsisa (na zdjęciu) w 20 minucie. Szybko jednak Benfica wyszła na prowadzenie, w 30 minucie bramkę zdobywa kapitan José Águas a 2 minuty później pada gol samobójczy bramkarza Barcelony Antoniego Ramalletsa który próbował wybić piłkę z bramki lecz ta przekroczyła linię bramkową. Zawodnicy Barcelony twierdzili że gola nie było ale sędzia uważał inaczej. W 55 minucie potężny strzał Mário Coluna powiększa przewagę Benfici, piłkarze z Hiszpanii zdołali jeszcze odpowiedzieć bramką Zoltán Czibora w 75 minucie.

Rok później Benfica ponownie wygrała Puchar Europy, a w finale grała jeszcze w 1963,1965,1968,1988,1990. Barcelona grała w finale jeszcze 7 razy wygrywając w 1992,2006,2009,2011,2015.