Wino bezalkoholowe, a zdrowie

Wino bezalkoholowe to propozycja dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą pić alkoholu. Obecnie w sklepach pojawia się wiele bezalkoholowych zamienników tradycyjnych alkoholi. Rodzi się zatem pytanie – czy na pewno wino bezalkoholowe jest zdrowe? Jakie ma właściwości i kto może je pić, a kto powinien unikać? Sprawdzamy to dla was!

Dla zdrowia i smaku

Wina bezalkoholowe poddaje się początkowo fermentacji, czyli wytwarza się je w ten sam sposób, co normalne wino alkoholowe. Wszelkie prozdrowotne korzyści, wynikające z picia wina, wynikają przede wszystkim z zawartym w nim polifenoli. To one zapobiegają występowaniu chorób sercowo – naczyniowych. Obecne są w skórkach i pestkach winogron. Stąd też zalecenia lekarzy, by pić jedną lub dwie lampki wina dziennie. Bowiem te substancje działają bardzo dobrze na nasz organizm. Co jednak z winem bezalkoholowym? Czy polifenole znajdziemy również tam? Tak! Substancje te są obecne wprawdzie w procesie fermentacji, jednak należy pamiętać, że wino bezalkoholowe na samym końcu przechodzi dealkoholizację, czyli proces odsączania alkoholu z trunku. Dlatego też nasz odpowiednik nie dość że nie zawiera alkoholu, to jeszcze odziedziczył po swoim odpowiedniku wszystkie prozdrowotne właściwości!

Fakty i mity

Opisaliśmy, jak w skrócie wygląda proces tworzenia naszego ulubionego trunku. Lecz czy dealkoholizacja tak naprawdę odsącza cały alkohol, który jest tam zawarty? Otóż nie do końca. Wprawdzie zawartość alkoholu w tym typie wina jest niższa niż na przykład w większości soków owocowych, jogurcie czy kefirze. Jednak nie oznacza to, że jest to dokładnie 0%. Wina bezalkoholowe, bowiem zawierają poniżej 0,4 % alkoholu. Warto nadmienić, że za trunek alkoholowy uznajemy napój, który zawiera od 0,5%. Dlatego odpowiadając na wcześniejsze pytanie – wino bezalkoholowe zawiera śladową ilość alkoholu, jednak jest ona zupełnie niegroźna dla organizmu. Można również tego typu napoje spożywać w ciąży, będąc pewnym, że nie wpłynie ona negatywnie na stan zdrowia.

Kto może skosztować tego trunku?

Tutaj odpowiedź jest jednoznaczna: wszyscy! Nie ma bowiem przeciwwskazań dla nikogo, żeby móc napić się wina bezalkoholowego. Brak etanolu oraz wartości prozdrowotne są zdecydowanie przeważającymi argumentami za tym, by pić je regularnie. Wpływa ono pozytywnie na układ sercowo – naczyniowy, układ pokarmowy oraz odporność. Dlatego lekarze są zgodni – regularne picie tego trunku odciśnie swój pozytywny ślad. Nam nie pozostało nic innego, jak się do tych zaleceń zastosować. Na zdrowie!


lista legalnych bukmacherów