4 kwietnia 1953 Duncan Edwards debiutuje w Manchesterze United

4 kwietnia 2020 | Aktualizacja: 17 października 2022 r.
Kartka z kalendarzaŹródło: kalendarz rawpixel z Freepik

4 kwietnia 1953 Duncan Edwards debiutuje w Manchesterze United

4 kwietnia 1953 roku Duncan Edwards zadebiutował w Manchesterze United, rozpoczynając swoją karierę przerwaną przez jego śmierć w katastrofie lotniczej w Monachium pięć lat później.

Edwards dołączył do drużyny juniorów United w 1952 roku i był gwiazdą w tej drużynie, która wygrała Puchar Młodzieży FA w 1953 roku. Przed finałem, menedżer Matt Busby dał mu debiut w pierwszym składzie w w meczu ligowym z Cardiff City. Miał wtedy zaledwie 16 lat i 185 dni, co czyniło go najmłodszym graczem, który pojawił się na boisku w Anglii.

United przegrało ten mecz 1-4, ale Edwards wyrósł na rzadki talent, a wielu obserwatorów liczyło na wielką przyszłość dla niego. Kolega z drużyny Bobby Charlton, zwycięzca Złotej Piłki z roku 1966, powiedział później, że Edwards był jedynym piłkarzem, który sprawił, że czuł się gorszy. Szybko stał się podstawowym graczem United , 24 występy ligowe w sezonie 1953-54, a następnie grał prawie we wszystkich meczach.

Tragicznie jego kariera została skrócona, gdy samolot drużyny United, wracając ich do domu z meczu Pucharu Europy z Red Star Belgrad, rozbił się w Monachium 6 lutego 1958. Siedmiu graczy zginęło natychmiast, a Edwards i menedżer Matt Busby trafili do szpitala w stanie krytycznym. Busby w końcu odzyskał zdrowie , ale Edwards zmarł zaledwie dwa tygodnie później 21 lutego w wieku 21 lat.