Bieganie wiosną – poznaj witaminy i minerały dla biegaczy

24 czerwca 2020 | Aktualizacja: 15 października 2022 r.
Bieganie wiosną - poznaj witaminy i minerały dla biegaczy bieganieawitaminyŹródło: Bieganie wiosną - poznaj witaminy i minerały dla biegaczy bieganieawitaminy - Unsplash / Emma Simpson

Ciało biegacza poddawane jest szczególnemu wysiłkowi. Jak każda osoba aktywna fizycznie, zwolennik biegów powinien pamiętać o właściwej suplementacji niezbędnych składników odżywczych, które nie tylko poprawią jego wyniki sportowe, lecz również wpłyną na ogólny stan zdrowia oraz na samopoczucie.

Witaminy, o których biegacz koniecznie powinien pamiętać

Witaminy są organicznymi związkami chemicznymi, niezbędnymi do prawidłowej pracy ludzkiego organizmu. Zarówno ich nadmiar, jak i niedobór może prowadzić do pogorszenia funkcjonowania biegacza.

Podstawą dostarczania witamin jest zrównoważona dieta. Kluczowe dla biegających będzie zapoznanie się z tym, w jakich produktach można znaleźć poszczególne witaminy i na tej podstawie zaplanowanie tygodniowych posiłków. Dobrym rozwiązaniem również może okazać się dodatkowa suplementacja.

Jakie więc są najważniejsze witaminy dla biegaczy?

Witaminy dla biegaczy to określona grupa składników, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu podczas uprawiania treningów, jakimi jest bieganie. Dla wszystkich biegających ważne jest regularne dostarczanie swojemu organizmowi witaminy A. Jej brak może prowadzić do znacznego osłabienia kości i w konsekwencji czego - zwiększyć ryzyko odniesienia urazów i złamań. Należy również powiedzieć o tym, że w przypadku już powstałej kontuzji, przyjmowanie witaminy A będzie wspomagać powrót do sprawności. Biegacz może dostarczyć swojemu organizmowi tę witaminę, spożywając m.in. nabiał, jaja, pomidory oraz marchew.

Inną istotną witaminą jest witamina C, która pozytywnie wpływa na odporność. Badania również wskazują na to, że ochrania ona ścięgno Achillesa przed kontuzjami. Witaminę C znaleźć można w licznych warzywach oraz w owocach, jak m.in. w pomidorach, truskawkach oraz w cytrynie.

Kolejną witaminą, którą biegacz powinien regularnie dostarczać swojego organizmowi, jest witamina D, jakiej niedobór może prowadzić do osłabienia mięśni. Znaleźć ją można przede wszystkim w nabiale oraz w jajach.

Zestawienie to zamyka witamina E, będąca silnym przeciwutleniaczem wpływającym na regenerację mięśni. Ma ona również szczególnie pozytywny wpływ na cały układ krążenia - co jest szczególnie istotne dla intensywnie trenującego biegacza. Witaminę E dostarczyć można wraz z orzechami i pełnym mlekiem.

Minerały niezbędne dla prawidłowej kondycji biegacza

Minerały dla biegaczy są istotnym elementem diety. Podczas intensywnego treningu sportowiec wypaca z organizmu sole mineralne, co jeśli nie jest zrównoważone odpowiednią suplementacją, może prowadzić do znaczących niedoborów minerałów.

Biegacze mogą doświadczać problemów z odpowiednim poziomem żelaza, które szybko wytraca się wraz z potem, a jakie gra kluczową rolę w transporcie tlenu w układzie krwionośnym. W przypadku kobiet problem ten może okazać się szczególnie istotny ze względu na miesięczny cykl menstruacyjny. Żelazo znajdziemy m.in. w rybach, pistacjach, brokułach, szpinaku i fasoli.

Również niebezpieczny jest niedobór magnezu. Jego zbyt niski poziom w organizmie sportowca może skutkować znacznym spadkiem wydolności. Produktami szczególnie bogatymi w magnez są nasiona dyni, kakao, banany oraz kasza gryczana.