Finaliści mistrzostw świata- Niemcy

24 kwietnia 2014 | Aktualizacja: 24 kwietnia 2014 r.
Niemiecka piłka nożna stoi obecnie na najwyższym światowym poziomie. Niemcy odnoszą sukcesy klubowe jak i reprezentacyjne, niemiecka Bundesliga jest jedną z najlepszych lig na świecie, system szkolenia młodzieży uważa się za wzór do naśladowania w innych krajach. Reprezentacja Niemiec to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn na świecie. Niemcy są 3-krotnymi mistrzami świata i Europy.Mimo tak wielu sukcesów początki piłki nożnej za naszą zachodnią granicą nie były łatwe, pod koniec XIX wieku futbol uważany był przez większość Niemców za "angielską zarazę". Magia futbolu była jednak mocniejsza od kulturalnych i obyczajowych podziałów i szybko piłka nożna stała się popularnym sportem.W 1900 roku powstał Deutscher Fussball-Bund, czyli Niemiecki Związek Piłkarski, lecz dopiero 5 kwietnia 1908 roku Niemcy rozgrywają pierwszy oficjalny mecz w Bazylei przegrali 5-3 ze Szwajcarią.W 1930 roku DFB nie zdecydował się wziąć udziału w mistrzostwach świata w Urugwaju. Cztery lata później na mundialu we Włoszech Niemcy zajęli 3 miejsce w turnieju. Jeszcze tylko w 1950 zabrakło Niemców na mistrzostwach świata. W 1954 roku jako RFN- Republika Federalna Niemiec zdobywa Puchar Świata pokonując w finale Węgrów 3-2 a bramki strzelili Max Morlock 10 minuta i Helmut Rahn w 18 i w 84 minucie. Sukces z 1954 roku Niemcy powtórzyli jeszcze w 1974 i w 1990. Mistrzem Europy Niemcy zostawali w 1972, 1980 i w 1996 roku.W 1974 RFN będąc gospodarzem turnieju pokonała w finale Holandię 2-1 po golach Paula Breitnera w 25minucie z rzutu karnego i Gerda Müllera w 43 minucie. W półfinale tamtego mundialu Niemcy pokonali reprezentację Polski w słynnym "meczu na wodzie", w 76 minucie bramkę zdobył Gerd Müller.W 1990 w meczu finałowym Niemcy wygrali z Argentyną 1-0, zwycięską bramkę strzelił Andreas Brehme w 85 minucie z rzutu karnego, a Lothar Matthäus został drugim najlepszym zawodnikiem turnieju.Ostatnie trzy turnieje mistrzostw świata Niemcy zakończyli w najlepszej czwórce, w tym roku drużyna prowadzona przez Joachima Loewa także jest stawiana w roli faworyta do zdobycia mistrzostwa. W 2013 roku Niemcy przegrali tylko jedno spotkanie- z USA w Washingtonie 4-3, mecz fazy grupowej Niemcy-USA zapowiada się ciekawie także ze względu trenera Amerykanów którym jest Niemiec Jürgen Klinsmann.Z Portugalią Niemcy grali 17-krotnie z czego 9 meczów wygrali, 5 zremisowali i 3 przegrali, ostatnie cztery spotkania odbyły się na mistrzostwach świata w 2006 i Europy 2012,2008,2000. W 2006 roku w meczu o 3 miejsce mistrzostw świata wygrali Niemcy 3-1, dwie bramki zdobył wówczas Bastian Schweinsteiger, a jedna bramka to gol samobójczy.Cztery lata temu w fazie grupowej również przyszło się mierzyć Niemcom w fazie grupowej z reprezentacją Ghany, jedyną bramkę wówczas zdobył Mesut Özil w 60 minucie, a na przeciw siebie stanęli bracia- Jerome Boateng i Kevin Prince Boateng, pierwszy zagrał dla Niemiec, ich matka pochodzi z Ghany a ojciec jest Niemcem, podobnie może być i w tym roku.Informacje podstawowe:Deutscher Fussball-BundRok założenia federacji: 1900Członek FIFA: od 1904Prezydent federacji: Wolfgang NiersbachTrener: Joachim LoewStrój:koszulki: białespodenki: czarnegetry: zielono-białeSukcesy:mistrzostwo świata 1954, 1974, 1990wicemistrzostwo świata 1966, 1982, 1986, 20023 miejsce mistrzostw świata 1934, 1970, 2006, 20104 miejsce mistrzostw świata 1958mistrzostwo Europy 1972, 1980, 1996wicemistrzostwo Europy 1976, 1992, 2008brązowy medal igrzysk olimpijskich 1988