12 marca 1881 – pierwszy czarnoskóry piłkarz w meczu między państwowym

12 marca 2020 | Aktualizacja: 17 października 2022 r.
Kartka z kalendarzaŹródło: kalendarz rawpixel z Freepik

12 marca 1881 - pierwszy czarnoskóry piłkarz w meczu między państwowym

12 marca 1881 roku obrońca Queen's Park Andrew Watson został pierwszym na świecie czarnoskórym piłkarzem w meczu między państwowym kiedy to zagrał dla Szkocji w spotkaniu przeciwko Anglii.

Urodzony w Gujanie Brytyjskiej jako syn szkockiego plantatora cukru Watson studiował nauki ścisłe na Uniwersytecie w Glasgow i tam związał się z piłką nożną.

Najpierw grał w Maxwell FC, następnie w Parkgrove FC, a później w Queen Park (był również administratorem dwóch ostatnich klubów). Grając w Quenn Park zrobił postępy w grze, zdobył wysokie uznanie, a szkocka federacja opisywała go jako jednego z najlepszych obrońców, bardzo szybkiego, pewnego i energicznego zawodnika.

Pierwsze powołanie do drużyny narodowej dostał na towarzyski mecz z Anglią. Szkocja wygrała a Watson był kapitanem. Do końca kariery zagrał w reprezentacji jeszcze dwa razy- wygrana z Walią 5-1 i zwycięstwo z Anglią 5-1.

W 1882 został pierwszym czarnoskórym piłkarzem, który zagrał w meczu o Puchar Anglii, grając w London Swifts. Następnie był graczem Corinthians. W 1887 roku, jako piłkarz Queen’s Park, zakończył karierę piłkarską.

Według niektórych źródeł osiadł w Australii, lub Bombaju. Inne przekazy mówią o jego powrocie do Londynu a w sieci można znaleźć nawet jego nagrobek na cmentarzu Richmond Cemetery.

źródło: tdifh.blogspot.com