19 marca 1924 urodził się Joe Gaetjens

19 marca 2020 | Aktualizacja: 17 października 2022 r.
Kartka z kalendarzaŹródło: kalendarz rawpixel z Freepik

19 marca 1924 urodził się Joe Gaetjens

96 lat temu w Port-au-Prince na Haiti urodził się Joe Gaetjens który zdobył jedną z najbardziej pamiętnych bramek w historii reprezentacji Stanów Zjednoczonych.

Jego pradziadek został wysłany na Haiti na misję przez króla Prus. Gaetjens rozpoczął karierę w L'Etoile Hatienne, gdzie zdobył mistrzostwo w 1942 i 1944 roku. W 1944 zadebiutował w reprezentacji Haiti. W 1947 roku mając 23-lata przeniósł się do Nowego Jorku, by studiować rachunkowość na Uniwersytecie Columbia.

Kontynuował grę w piłkę w klubie amerykańskiej Soccer League Brookhattan, którego właścicielem był Eugene Diaz. Joe dorabiał myjąc naczynia w kawiarni właściciela klubu. Gaetjens był najlepszym strzelcem ASL w 1950 roku, co doprowadziło do zabrania go na Mistrzostwa Świata 1950. Wówczas aby reprezentować kraj którego nie jest się obywatelem wystarczyło podpisać dokument wyrażający swój zamiar o ubieganie się o obywatelstwo, co uczynił Gaetjens.

Na Mundialu w Brazylii reprezentacja Stanów Zjednoczonych rozegrała 3 mecze w fazie grupowej- porażka z Hiszpanią 1-3, wygrana z Anglią 1-0 i przegrana 2-5 z Chile. We wszystkich tych 3 spotkaniach zagrał Joe Gaetjens. W spotkaniu z Anglią to właśnie Haitańczyk strzelił zwycięską bramkę.

Obywatelstwa USA nigdy nie otrzymał. Grał krótko w francuskim Racing Club de Paris, po czym powrócił do Haiti, gdzie ponownie zagrał w kadrze. Prowadził pralnię chemiczną i i był trenerem młodzieży. W 1964 z powodu działalności politycznej swych młodszych braci i ojca, został uwięziony a następnie rozstrzelany na rozkaz prezydenta Haiti Francois "Papa Doc" Duvalier. Dopiero po kilku latach jego śmierć wyszła na jaw.

Zwycięski gol z Anglikami na Mundialu dał mu rozgłos w Europie i na Haiti, w USA nie zyskał popularności. W 1994 magazyn France Football umieścił Joe Gaetjensa na liście 100 bohaterów Mistrzostw Świata.

foto: bbc.com
źródło:tdifh.blogspot.com