2 marca 1983 – Widzew – Liverpool 2-0

2 marca 2020 | Aktualizacja: 2 marca 2020 r.
widzew liverpool 1983

2 marca 1983 - Widzew - Liverpool 2-0

2 marca 1983 roku Widzew Łódź pokonał Liverpool FC 2-0 w pierwszym meczu ćwierćfinału Pucharu Europy. Zwycięskie bramki strzelili: Mirosław Tłokinski 48 minuta i Wiesław Wraga 80 minuta.Spotkanie budziło ogromne zainteresowanie w całej Polsce, bilety szybko się rozeszły a mecz na stadionie ŁKS-u na żywo oglądał nadkomplet publiczności 40-45 tysięcy.W pierwszej połowie, mimo że bramki nie padały widać było, że Widzew ma przewagę, natomiast Liverpool wybijał naszych z uderzenia i chciał prowadzić grę w środku boiska. W drugiej połowie już w 49 min. Tłokiński po złej interwencji bramkarza gości przy dośrodkowaniu Surlita, kapitalnym strzałem z półobrotu zdobywa bramkę dla Widzewa i od tego momentu stadion nie cichnie nawet na chwilę a wielu brakuje tchu w piersiach. To było coś niesamowitego, pięknego i niezapomnianego. Ataki flankami robiły popłoch wśród obrońców Liverpoolu i była to znakomita broń w tym meczu. Gdy za Filipczaka na boisko wszedł Wraga nikt nie przypuszczał, że ten mierzący 167 cm wzrostu zawodnik zdobędzie w 80 min. jedną z najpiękniejszych bramek strzelonych głową. Jak on strzelił tak silnie i to z 15 metrów po dośrodkowaniu Grębosza, że Grobbelaar mimo robinsonady nie mógł nic zrobić, pozostanie jego tajemnicą. Gdy padła ta bramka ludzi ogarnął taki szał, że niektórzy z tego wszystkiego nie mogli wykrztusić nawet słowa „Jest” a inni tak krzyczeli jakby wygrali miliony w Totolotka. Końcówka była dramatyczna, bo Liverpool przycisnął, ale udało się dowieźć te 2:0. źródło: www.widzewtomy.netDwa tygodnie później 16 marca w rewanżu wygrał Liverpool 3-2 ale to Widzewiacy awansowali do półfinału gdzie lepszy okazał się Juventus (0-2 i 2-2).Składy obu drużyn:Widzew: Józef Młynarczyk, Roman Wójcicki, Krzysztof Surlit, Krzysztof Kamiński, Andrzej Grębosz (żółta kartka w 75'), Mirosław Tłokiński, Tadeusz Świątek, Zdzisław Rozborski, Piotr Romke, Marek Filipczak (70' Wiesław Wraga), Włodzimierz Smolarek trener: Władysław ŻmudaLiverpool: Bruce Grobbelaar, Phil Neal, Mark Lawrenson, Alan Kennedy, Alan Hansen, Ronnie Whelan, Graeme Souness, Sammy Lee, Craig Johnston (62' David Hodgson), Ian Rush, Kenny Dalglish trener: Bob Paisleyhttps://www.youtube.com/watch?v=Hajmn9ltwOMfoto: retro.pewex.pl