28 luty 1968 – Manchester United- Górnik Zabrze

28 lutego 2017 | Aktualizacja: 28 lutego 2017 r.
manchester górnik 1968

28 luty 1968 - Manchester United- Górnik Zabrze

49 lat temu 28 lutego 1968 roku Górnik Zabrze przegrał na wyjeździe z Manchesterem United 0-2 w ćwierćfinale Pucharu Europy.Pierwszy gol był samobójczy autorstwa Stefana Floreńskiego w 60 minucie- po strzale Besta piłka odbiła się od "Florka", wynik spotkania ustalił Brian Kidd w 89 minucie.Pojedynek na Old Trafford oglądało 63 456 widzów a sędzią głównym był Hispzan José Ortíz De Mendibíl.Zabrzanie przybyli do Anglii kilka dni wcześniej, trenowali w Londynie a później w Manchesterze. Zobaczyli mecz ligowy Manchesteru z Arsenalem oraz spotkanie Szkocja-Anglia w którym zagrało kilku "Czerwonych Diabłów".Składy oby drużyn:Manchester: Alex Stepney, Tony Dunne, Francis Burns, Nobby Stiles, David Sadler,Paddy Crerand, Bobby Charlton, Jimmy Ryan, Brian Kidd, John Aston, George Best trener: Matt BusbyGórnik: Hubert Kostka, Stanisław Oślizło, Alfred Olek, Henryk Latocha, Rainer Kuchta, Stefan Floreński, Zygfryd Szołtysik, Alojzy Deja, Erwin Wilczek, Jerzy Musiałek, Włodzimierz Lubański trener: Géza Kalocsay28 luty to także urodziny Włodzimierza Lubańskiego który urodził się w 1947 roku, niestety w dniu 21 urodzin prezentem nie była wygrana.Dwa tygodnie później 13 marca 1968 w rewanżu na stadionie Śląskim w Chorzowie Górnik wygrał 1-0 po golu Włodzimierza Lubańskiego, lecz to nie wystarczyło i odpadł z rozgrywek.Bilet z meczu:manchester górnik zabrze 1968źródło: wikigornik.plfoto: wikigornik.pl