Finaliści Pucharu Narodów Afryki 2015: Gabon

1 stycznia 2015 | Aktualizacja: 1 stycznia 2015 r.
Futbol do Gabonu dotarł dzięki francuskim kolonistom. Państwo z zachodniej Afryki odzyskało niepodległość w 1960 roku, tego samego roku w kwietniu reprezentacja Gabonu jeszcze jako kolonia francuska przegrała z Górną Woltą (obecnie Burkina Faso) 4-5, w grudniu 1961 już jako drużyna niepodległego państwa Gabończycy przegrali z Senegalem 2-3. Pierwszym oficjalnym spotkaniem Gabonu był zremisowany 2-2 mecz z Nigerią rozegrany 28 sierpnia 1965 roku w Libreville. Piłkarska Federacja Gabonu została założona w 1962, od 1966 jest członkiem FIFA a od 1967 CAF
Drużyna Panter nigdy nie zagrała na mistrzostwach świata. W Pucharze Narodów Afryki Gabon występował już 5 razy. Najlepszy wynik osiągnął w 1996 i w 2012 roku kiedy doszedł do ćwierćfinału. Turniej w 2012 odbywał się właśnie w Gabonie oraz w Gwinei Równikowej. Wówczas Gabon w grupie C nie miał sobie równych, wygrał wszystkie 3 mecze- z Nigrem(2-0), Marokiem (3-2) i z Tunezją (1-0). Drużynie wróżono nawet pierwszą 4 w rozgrywkach lecz w 1/4 finału Gabon trafił na reprezentację Mali. W 55 minucie gola dla Panter zdobył Eric Mouloungui a w 84 minucie wyrównał Cheick Diabate. Potrzebna była dogrywka która nie przyniosła rozstrzygnięcia. W serii rzutów karnych wygrali Malijczycy 5-4. Jedynego karnego nie strzeliła obecna gwiazda zespołu Pierre-Emerick Aubameyang.
W rankingu FIFA Gabon plasuje się na 65 miejscu, spośród finalistów PNA 2015 niżej sklasyfikowana jest tylko Gwinea Równikowa. W eliminacjach do tegorocznego turnieju Gabon rozpoczął rywalizację od ostatniej-grupowej rundy. W grupie C zdobywając 12 punktów (3 wygrane i 3 remisy) wyprzedził Burkina Faso,Angolę i Lesotho.
Więcej o eliminacjach PNA 2015 pod tym LINKIEM
Trenerem piłkarzy z Gabonu jest Claude Mbourounot. Zakwalifikował się z Gabonem na Igrzyska Olimpijskie 2012 na których prowadził kadrę U-23. Był to pierwszy udział Gabonu na IO. W Wielkiej Brytanii Gabończycy zakończyli grę po fazie grupowej w której odnieśli dwa remisy ze Szwajcarią (1-1) i Koreą Południową (0-0) oraz przegrali z Meksykiem (0-2).
Wielu piłkarzy gabońskich urodziło się i stawiało pierwsze kroki w futbolu we Francji. Kilku graczy z kadry narodowej na PNA 2015 gra właśnie w Ligue 1.