12 kwietnia 1891 początek ligi argentyńskiej

Piłka nożna w Argentynie

12 kwietnia 1891 początek ligi argentyńskiej

129 lat temu 12 kwietnia 1891 roku w Argentynie rozegrano pierwsze dwa mecze ligi argentyńskiej. Była to pierwsza liga piłkarska poza Wyspami Brytyjskimi na świecie. Dopiero w 1931 roku rozgrywki o mistrzostwo Argentyny w piłce nożnej przybrały charakter zawodowy. Z powodu zawirowań pomiędzy klubami a związkiem. Dlatego też  obecnie sezony 1891-1930 uznaje się za amatorskie a historię argentyńskiej Primera División liczy się od 1931 roku.

W pierwszym sezonie w lidze zagrali następujące zespoły: Old Caledonians, Saint Andrew’s, Buenos Aires Rosario Railway, Belgrano FC, Buenos Aires FC. A Hurlingham FC Balance nie wzięło udziału w rozgrywkach.

W I kolejce  Saint Andrew pokonało Buenos Aires 5-2, a Old Caledonians pokonało Belgrano 6-0. Dwie zwycięskie drużyny nadal dobrze radziły sobie w trakcie sezonu z identycznymi rekordami: sześciu wygranych, jednego remisu i 1 porażki. To doprowadziło ich do meczu o mistrzostwo w którym wygrała drużyna Saint Andrew’s.

Co ciekawe w zespołach które zajęły dwa pierwsze miejsca grali przede wszystkim Brytyjczycy.  W Saint Andrew którego trenerem i kapitanem był William Waters a w Caledonians pracownicy firmy z Wielkiej Brytanii która budowała sieć kanalizacji w Buenos Aires. *

Podobnie jak w wielu krajach na całym świecie to właśnie Brytyjczycy zaszczepiali football w serca mieszkańców innych krajów.

Koniecznie zobacz pozostałe piłkarskie daty z dnia 12 kwietnia w:

 Piłkarska kartka z kalendarza 12 kwietnia

*Jonathan Wilson „Aniołowie o brudnych twarzach”


lista legalnych bukmacherów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *