Mundial 2018 Rosja

mundial2018Mistrzostwa Świata Rosja 2018 

O turnieju Klasyfikacja i historia Strzelcy Stadiony Eliminacje

 XXI Mistrzostwa Świata w piłce nożnej odbędą się w 2018 roku w Rosji. Mecz otwarcia zaplanowano na 14 czerwca zaś finał miesiąc później 15 lipca.

Po raz pierwszy mundial zostanie rozegrany w Europie Wschodniej i na dwóch kontynentach- w Europie i w Azji. Rosja to największy kraj świata, graniczy z 18 innymi krajami, żyje w nim 143 miliony ludzi którzy reprezentują blisko 140 narodowości i grup etnicznych i mówią około 100 językami. 80 % ludności Rosji mieszka w europejskiej części kraju (łącznie z Uralem).

Pod koniec XIX wieku w Sankt Petersburgu i innych miastach  mieszkało wielu angielskich, szkockich i niemieckich  pracowników, żeglarzy, mechaników, kupców,  którzy grywali w piłkę nożną., tworzyli zespoły piłkarskie i grali mecze Rywalizacja była ograniczona do portowych rozgrywek Z czasem . sport stawał się co raz bardziej popularny w całym kraju i powstawały pierwsze rosyjskie kluby, min. „Sankt Petersburg Sportowe Stowarzyszenie Miłośników” znwany też „Piotrogórd”.

kibicowac.pl

24 października 1897 (wg kalendarza Juliańskeigo 10.10)  zespół z Sankt Petersburga rozegrał mecz z angielskim zespołem o nazwie „Vasilyevsky Island Football Society” (Piłkarskie Stowarzyszenie Wyspy Wasiljevskiej) zwany także „Ostrov”. Na placu wojskowym Pierwszej Akademii Wojskowej w St. Petersburgu wygrali Anglicy 6-0. Wydarzenie to uznawane jest powszechnie za narodziny rosyjskiej pilki nożnej.

19 stycznia 1912 powstała Rosyjska Unia Piłki Nożnej i w tym samym roku stała się członkiem FIFA. Podczas I wojny światowej wieu utalentowanych rosyjksich piłkarzy zginęło. Po wojnie istniał Związek Piłki Nożnej ZSRR. W latach 20 i 30 reprezentacja Związku Radzieckiego nie była członkiem FIFA i rozgrywała głównie mecze z Turcją. W 1947 ZSRR stał się członkiem FIFA. a w 1954 UEFA. W drużynie ZSRR grało wielu zawodników pochodzacych z terenów Ukrainy, Białorusi.

W 1952 drużyna Sbornej na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach odpadła po II rundzie.Cztery lata później na olimpiadzie w Melbourne, reprezentacja ZSRR zdobyła złoto. W 1958 piłkarze radzieccy po raz pierwszy wystąpili na mistrzostwach świata. Doszli do ćwierćfinałów. W 1960 na pierwszych rozegranych w historii mistrzostwach Europy najlepsi okazali się zawodnicy ZSRR. Na następnych mistrzostwach kontynentu w 1964 piłkarze Sbornej byli blisko obronienia tytułu lecz w finale przegrali z Hiszpanią. Na mundialu w Anglii w 1966 ZSRR zajął 4 miejsce a w 1972 został wicemistrzem Europy.

Kolejne sukcesy Związek Radziecki odniósł pod koniec lat 80. W 1988 reprezentacja ZSRR została mistrzem olimpijskim i wicemistrzem Europy.  W latach 1990-1992 istniała Reprezentacja Wspólnoty Niepodległych Państw.

W 1992 roku po rozpadzie ZSRR założono ponownie Rosyjską Unię Piłki Nożnej która w tym samym roku stała się członkiem FIFA  i została uznana za spadkobiercę i następcę reprezentacji ZSRR.

Reprezentacja Rosji po rozpadzie ZSRR wystąpiła dwukrotnie na mundialu w 1994 i w 2002, odpadając po fazie grupowej. W 2008 na Euro Rosja doszła do półfinału.

Ostatecznym terminem zgłaszania kandydatur do organizacji mundialu był 2 lutego 2009. Zgłosiły się: Anglia, Rosja, wspólnie Belgia i Holandia, oraz Hiszpania z Portugalią.

W Zurychu 2 grudnia 2010 FIFA dokonano wyboru gospodarza Mistrzostw Świata ( po raz pierwszy w historii wybrano gospodarza dwóch mundiali na raz, w 2022 roku mundial zoorganizuje Katar).
W I turze głosowania odpadła Anglia- 2 głosy, Belgia i Holandia 4 głosy, Hiszpania i Portugalia 7 głosów, Rosja 9 głosów. W drugiej rundzie wygrała Rosja która otrzymała 13 głosów a więc ponad połowę wszytskich głosów co przesądziło o przyznaniu organizacji właśnie Rosji. Hiszpania/Portugalia dostała 7 głosów a Belgia z Holandią 2 głosy.

25 lipca 2015 roku odbyło się losowanie eliminacji do mistrzostw w 2018 roku.

 

29 września 2012 roku poznaliśmy miasta w których zostaną rozegrane mistrzostwa w 2018:

Moskwa 2 stadiony, Sankt Petersburg , Kaliningra , Wołgograd, Kazań, Samara , Sarańsk , Niżny Nowogród, Rostów nad Donem , Soczi ,Jekaterynburg