Puchar Azji 2019 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

9 marca 2015 | Aktualizacja: 9 marca 2015 r.
Obradujący w Manama Specjalny Komitet Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej przyznał prawo organizacji Pucharu Azji 2019 Zjednoczonym Emiratom Arabskim. O możliwość organizacji turnieju ubiegał się również Iran.ZEA były organizatorem Pucharu Azji w 1996 wówczas w finale Emiraci ulegli w finale Arabii Saudyjskiej. Eliminacje do turnieju za 4 lata rozpoczną się już w najbliższy czwartek, będą to zarazem eliminacje do Mistrzostw Świata 2018. Więcej o eliminacjach.
Reprezentacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich pierwszy oficjalny mecz rozegrała 15 marca 1974 z Kuwejtem, który przegrała 0-2. Związek Piłki Nożnej Zjednoczonych Emiratów Arabskich powstał w 1971 roku a od 1974 jest członkiem FIFA i AFC. Pierwszymi meczami w tym kraju były rozgrywki pomiędzy brytyjskimi żołnierzami a lokalnymi drużynami zanim powstało UAEFA. W rozwój piłkarstwa w ZEA mocno przyczynili się młodzi ludzie a zwłaszcza studenci którzy wrócili za granicy.
Regularny i bardziej zorganizowany futbol zaczął się po utworzeniu klubów piłkarskich w Abu Zabi, Dubaj, Sharjah, a gra zyskała większe znaczenie i większą popularnością wśród mieszkańców ZEA od tego czasu.
W 1990 ZEA wystąpiły jak dotąd jedyny raz na mistrzostwach świata, we Włoszech piłkarze znad Zatoki perskiej przegrali wszystkie trzy mecze - z Kolumbią (0:2), RFN (1:5) i Jugosławią (1:4). Spośród 8 występów na Pucharze Azji dwa z nich Biali kończyli rywalizację w pierwszej czwórce. W 1992 zajęli IV pozycję a w 1996 przegrali w finale z Arabią Saudyjską po dogrywce i rzutach karnych.