Czy buty piłkarskie mają wpływ na bezpieczeństwo na boisku?

22 marca 2020 | Aktualizacja: 17 października 2022 r.
najlepsze buty piłkarskeiŹródło: buty pika zdjęcie Phillip Kofler z Pixabay

Bez wątpienia najpopularniejszym sportem w Polsce jest piłka nożna, a według danych statystycznych aż 40 procent spośród osób aktywnych fizycznie wybiera tę właśnie dyscyplinę. Jeżeli zatem zdecydowalibyśmy się na dołączenie do tego grona, musimy pamiętać o skompletowaniu odpowiedniego stroju sportowego.

Poza koszulką piłkarską, ochraniaczami na piszczele oraz getrami priorytetem będą odpowiednie buty do piłki nożnej. Zapewne automatycznie na myśl przychodzą nam korki, ponieważ to właśnie w nich najczęściej widzimy profesjonalnych graczy. Kojarzą nam się one z fachowym obuwiem, gwarantującym komfort i bezpieczeństwo. Pytanie, czy na pewno tak jest?

Dobierz obuwie do nawierzchni

Nieodpowiednio dobrane obuwie piłkarskie jest główną przyczyną kontuzji, dlatego właśnie tak ważne jest, aby dobrze przemyśleć i przygotować się do ich kupna. W innym przypadku może czekać nas szereg nieprzyjemnych konsekwencji, począwszy od szybszego męczenia się nóg, poprzez gorsze czucie piłki, aż po złamania i skręcenia kostki.

Podstawowe pytanie, jakie musimy sobie zadać, to na jakiej nawierzchni będziemy trenować. Te profesjonalne korki, które widzimy zazwyczaj u piłkarzy reprezentacji, to najczęściej wkręty. Przeznaczone są one do gry na naturalnej miękkiej i grząskiej murawie. Dobrze sprawdzą się także podczas deszczu, dzięki czemu nie będziemy się w nich ślizgać po trawie. Jeżeli do takiej rozgrywki zdecydowalibyśmy się na przykład na halówki, wówczas raczej przeszkadzalibyśmy współzawodnikom, niż przyczyniali się do sukcesu drużyny, a nasza aktywność bardziej niż bieganie za piłką przypominałaby ślizganie się po lodzie. Warto też pamiętać, że z wkrętów nie mogą korzystać dzieci należące do młodszych kategorii wiekowych. Dzieje się tak przez wzgląd na ich bezpieczeństwo - w korkach wykonanych z aluminium lub metalu łatwo zadać krzywdę przeciwnikowi.

A na twarde podłoże…

Z myślą o sztucznych i twardych nawierzchniach zaprojektowano turfy. Jeżeli bowiem na typowy Orlik wyszlibyśmy w korkach, wówczas nasza stopa bardzo szybko by się zmęczyła i powstałyby na niej odciski. Turfy gwarantują bowiem odpowiednią przyczepność, ale także amortyzację wstrząsów, które generuje tego typu podłoże. Twardą nawierzchnią charakteryzują się także sale sportowe, ale w tym przypadku założenie turfów byłoby już niewskazane. Nie zapewnią one aż tak dobrej amortyzacji, a do tego mogą zniszczyć parkiet.

Pamiętaj o odpowiednim rozmiarze

Ogromnie ważny jest także dobór odpowiedniego rozmiaru naszych butów piłkarskich. Zbyt duży lub za mały but nie odciąży w odpowiedni sposób naszego stawu skokowego oraz mięśni. Dodatkowo może przysporzyć nam tylko niepotrzebnych pęcherzy albo obtarć, co mija się z celem, ponieważ na boisku powinniśmy być w stu procentach skupieni na piłce. Tylko i wyłącznie od nas zależy, czy zagwarantujemy sobie odpowiedni komfort. Całkowite skupienie, koncentracja na grze i oddawanie się pasji bez obawy o własne bezpieczeństwo leży bowiem w zasięgu naszych… nóg.